Przy niegdyś prowadzącym tędy szlaku solnym, a obecnie przy trasie Żary-Łęknica, leży malutka wioska Buczyny. Znajduje się w niej Ośrodek Kultury Łużyckiej, zwany popularnie skansenem łużyckim. Jest to zespół starych, około 250-letnich, najczęściej drewnianych budowli, sprowadzonych z różnych miejscowości Łużyc Wschodnich i pogranicza polskiego.

Całego przedsięwzięcia podjął się p. Jan Solarz, były opolanin, z wykształcenia inż. Elektronik wraz z małżonką – technikiem rolnikiem.

Zaczęło się w 1992r. od odrestaurowania na wpół spalonej chaty i spichrza, które kupiliśmy od sąsiadującego z nami mieszkańca Buczyn – opowiada p. Jan.

- Potem wyszukiwaliśmy chaty w tym stylu.

W chacie sprowadzonej z Jasionowa, nazywanej edukacyjną, odbywają się lekcje historii łużyckiej, znalazł tu miejsce kącik górali czadeckich. Mieści się tu także sala poświęcona prof. Matyniakowi - obrońcy Serbów Łużyckich i biblioteka związana z tą tematyką.

Z Włostowic została sprowadzona chata, która odzwierciedla dom dawnych  Łużyczan. Poza piecem chlebowym, w izbach znajdują się stare sprzęty i przykładowe wyposażenie zakładu rzemieślniczego – tkalni, bo Łużyczanie zajmowali się głównie rolnictwem, garncarstwem i właśnie tkactwem. Na ścianach wiszą zdobyte z trudem trzy kompletne, oryginalne stroje mieszkańców tych ziem. Kolejna chata zaskakuje nowoczesnością wnętrza. Jest przystosowana do prowadzenia np. konferencji dla kilkudziesięciu osób, posiada nowoczesne zaplecze kuchenne.

W skansenie od 1995r. odbywają się każdej jesieni trzydniowe sorabistyczne (łużyckie) zjazdy naukowe. W pierwszych latach były organizowane i sponsorowane przez właścicieli, którzy się pasjonują tą tematyką.

Państwo Solarzowie prowadzą działalność agroturystyczną. Na strychach chat dysponują miejscami noclegowymi z węzłami sanitarnymi, co wydaje się niemożliwe, gdy się spogląda na drewniane budynki z zewnątrz. Zimą pomieszczenia są ogrzewane elektrycznie. Na terenie Ośrodka znajduje się również spichlerz, w którymi mieści się informacja turystyczna i karczma łużycka ze stylowym wnętrzem. Przy wejściu do skansenu podstawiono sklepik, który niedługo ruszy ze sprzedażą produktów z własnego gospodarstwa. Zostanie też uruchomiony czynny przez lato piec chlebowy.

Atrakcją są zwierzęta hodowane na terenie skansenu. Zachęcają do przejażdżek niewielkie i najbardziej spokojne konie huculskie, można się wybrać na spacer bryczką lub zimą – saniami. Poza tym dzieci cieszy obecność świnek wietnamskich – czarnych szybkobiegów, kóz, królików. W jednej z chat urządzono pracownię plastyczną. Osiemdziesięcioro dzieci z okolicznych szkół występuje w zespole ludowym, prowadzonym przez 2 nauczycielki z Cottbus i Tuplic.

Na terenie ośrodka przygotowany jest wał na strzelnicę sportową, bo p. Jan chce tu założyć kółko strzeleckie. Jest chętny do współpracy ze szkołami, cieszy się, gdy może przybliżyć dzieciom historię. Zaprasza na bezpłatne imprezy, np. z okazji Dnia Dziecka. Przyjeżdża tu wówczas około 500 dzieci. Organizuje też różne konkursy – na najładniejszą pisankę, palmę i kursy dla nauczycieli regionalistów.

Dookoła rozciąga się 20-hektarowe gospodarstwo pp. Solarzów i hektarowy sad. Uprawiają zboże i, o dziwo, nie narzekają na nieopłacalność, pomimo słabych gleb. Co prawda korzystają ze sprzętu gopodarującego po sąsiedzku Szweda, uprawiającego 1000ha, ale jemu z kolei dostarczają obornik pod pieczarki i obie strony są zadowolone. W gospodarstwie jest zatrudnionych 10 osób. P. Jan planuje docelowo zatrudnić ich 38.

W niedalekiej przyszłości pp. Solarzowie chcą założyć Stowarzyszenie Kultury i Zabytków Łużyckich. Maja nadzieję, że to im pomoże w m.in. sprowadzeniu na swój teren jeszcze jednego zabytku – kościółka łużyckiego z Zatonia (woj. Dolnośląskie).

Są spracowani, ale szczęśliwi, że realizują pasję swojego życiu, że przybliżają kawałek historii tych ziem.

Opinie o tym miejscu

Podziel się opinią o tym miejscu

Dziękujemy za oddanie opinii!
Państwa opinia zostanie opublikowana po zatwierdzeniu.
Proszę czekać
Trwa wysyłanie Państwa opinii.

Dane kontaktowe

  • Skansen Łużycki, , 68-212 Buczyny
  • info@luzyce-online.pl
"Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie." Operacja pt. "Łużyce Online – portal informacyjno-turystyczno-społecznościowy z rezerwacjami online!" współfinansowana jest za środków Unii Europejskiej w ramach działania "Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju" - mały projekt Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 – 2013
Instytucja Zarządzająca PROW 2007-2013 - Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Redakcja portalu: AurumNet Mariusz Gretkierewicz Górka 45, 68-213 Lipinki Łuzyckie